Psychoterapia online – czy jest skuteczna i czy warto z niej skorzystać?
Nowe technologie coraz częściej i coraz intensywniej towarzyszą nam w życiu codziennym. Ale czy wszędzie i we wszystkich sytuacjach sprawdzają się tak samo dobrze? O ile dla niektórych osób, zwłaszcza reprezentujących młodsze pokolenia, sesje online nie muszą wydawać się niczym nadzwyczajnym, tak inni mogą podchodzić do takiej formy psychoterapii z pewną rezerwą. Czy psychoterapia online jest skuteczna? Czy i kiedy warto z niej skorzystać?
Co to jest psychoterapia online?
Psychoterapia online właściwie nie różni się od tej prowadzonej w tradycyjnej formie. Sesje odbywają się w miarę potrzeby, w ustalonych przez terapeutę i klienta terminach. Jej celem jest rozwiązanie konkretnych problemów, poprawa samopoczucia i zdrowia psychicznego osoby uczestniczącej w psychoterapii. W zależności od tego, z jakim problemem zgłasza się klient, może być ukierunkowana np. na poprawę relacji i kompetencji społecznych lub skupiać się na radzeniu sobie z emocjami czy kłopotliwymi zachowaniami. Jedyna różnica polega na tym, że klient nie przychodzi na sesje do gabinetu terapeuty – spotkania odbywają się za pośrednictwem komunikatorów, takich jak np. Skype, WhatsApp czy Zoom.
Skuteczność sesji przez Internet
Różne badania (np. Judge i in., 2011) potwierdzają, że terapia online jest tak samo skuteczna jak terapia stacjonarna. Osoby uczestniczące w takich spotkaniach wskazują, że psychoterapia online jest nie tylko rozwiązaniem bardzo wygodnym, ale również zapewniającym im dyskrecję i poczucie komfortu. Bezpieczna przestrzeń własnego domu pozwala im bardziej się otworzyć i nawiązać dobrą relację z terapeutą, co jest ogromnie ważne dla powodzenia procesu terapeutycznego.
Psychoterapia online – dla kogo?
Wsparcia psychologicznego możemy potrzebować z różnych powodów. Niestety, czasem tryb życia lub praca i związane z nią częste podróże utrudniają podjęcie terapii. Sesje online eliminują większość tych problemów. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które:
- pewniej czują się we własnym domu,
- z różnych względów nie mogą regularnie dojeżdżać do gabinetu terapeuty (np. z powodu trudności komunikacyjnych lub ograniczeń ruchowych),
- mieszkają za granicą, a bariera językowa uniemożliwia kontakt z terapeutą na miejscu.