Praktykowanie wdzięczności – jakie daje korzyści?
Wszyscy jesteśmy różni – różnimy się od siebie wyglądem, usposobieniem, poglądami, aspiracjami, marzeniami. Wszyscy jednak mamy to samo pragnienie. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i jaki jest nasz status materialny, chcemy po prostu być szczęśliwi. I chociaż nie ma jednej recepty na szczęście (bo przecież dla każdego może być ono czymś innym), warto wiedzieć, że istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie nauczyć się odnajdywać je w sobie i zmienić swoje życie na lepsze. To właśnie umożliwia praktykowanie wdzięczności.
Dlaczego warto praktykować wdzięczność?
Praktykowanie wdzięczności daje szereg korzyści. Umiejętność zauważania i doceniania tego, co już mamy, wpływa pozytywnie nie tylko nasze ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne, ale również na zdrowie fizyczne i relacje z innymi. To skuteczny sposób na to, by lepiej radzić sobie ze stresem, rozwijać głębsze więzi z ludźmi i nauczyć się niełatwej sztuki życia tu i teraz. Oczywiście, życie nie zawsze nas rozpieszcza, a w praktykowaniu wdzięczności bynajmniej nie chodzi o to, by zakłamywać rzeczywistość czy ignorować kłopoty. Praktykowanie wdzięczności pozwala nam dostrzegać dobro i cieszyć się nawet z najdrobniejszych rzeczy. Wdzięczność może praktykować każdy, a co ważniejsze – dzięki pewnym strategiom każdy może się tego nauczyć.
W jaki sposób praktykować wdzięczność?
Odczuwanie radości i cieszenie się z małych rzeczy wbrew pozorom nie są umiejętnościami oczywistymi. Przy praktykowaniu wdzięczności dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim rzeczy lub sytuacji, które w ciągu dnia wywołały pozytywne odczucia i emocje. Można także zastanowić się, czym były spowodowane. Jeśli źródłem którejś z nich była druga osoba, warto do niej zadzwonić lub napisać z podziękowaniami. Dobrym ćwiczeniem może być również wyobrażenie sobie, jaki wpływ na nasze życie lub naszą obecną sytuację miało pozytywne wydarzenie, którego mogliśmy doświadczyć.